Przejąć kontrolę – planowanie remontu cz.1

 

PLAN REMONTU ikona
Remont mieszkania/domu, podobnie jak urządzenie nowego lokum czy też lekka modernizacja/metamorfoza nie mogą się odbyć bez przygotowania planu. Nawet jeśli korzystasz z pomocy projektanta/architekta dobrze jest wcześniej samemu poukładać sobie wszystkie prace, zorientować się w runku i panujących trendach. Warto przejąć kontrolę nad remontem i nad usługodawcami (ekipą remontową, projektantem), aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów na drodze Ty – ekipa lub ekipa – projektant.
Doświadczenie pokazało mi, że kilkanaście dni na zorganizowanie prac i kilkanaście dni na wyremontowanie małego mieszkania (37m) wiąże się w przyszłości z wieloma problemami, przeróbkami oraz wyższymi kosztami, bo trzeba płacić podwójnie. Moja sytuacja była o tyle trudna, że nie mogłam mieć więcej czasu na przygotowanie się do prac remontowych. Jeśli czas pozwala, to nie odkładaj planowania na ostatnią chwilę. Nie ma argumentu, który mnie przekona, że da się przeprowadzić prace remontowe spontanicznie idąc na żywioł.
Dlaczego? O to kilka powodów:
  1. Dobry wykonawca ma długie terminy.
  2. Wiele materiałów wykończeniowych jest na zamówienie. Przykładowo czas oczekiwania na płytki ceramiczne to około 14 dni roboczych. Nie masz gwarancji, że towar który dzisiaj jest dostępny w sklepie jutro też będzie. Ponadto w fabryce mogą być braki, plany produkcyjne przesunięte. Na trasie dostawca może mieć opóźnienia.  Warto uniknąć sytuacji, kiedy musimy zrezygnować z atrakcyjnej kolekcji tylko dlatego, że jutro przychodzi fliziarz – nie dość że z polecenia to jeszcze ma tylko 7 dni dla Ciebie.
  3. Nie mając planu, czyli projektu łazienki musisz się zdać na wizję i doświadczenie wykonawcy albo możliwość skorzystania z usługi wizualizacji łazienki w wybranym salonie płytek ceramicznych, za cenę zakupów. Taka usługa ma swoje zalety. Możesz zobaczyć swoją wizję łazienki, podział płytek i układ dekoracji.  Jednak nie oczekuj profesjonalnego projektu i fotorealistycznej wizualizacji.
    www.salonyhoff.pl
    http://www.salonyhoff.pl
  4.  A wiesz, że na drzwi wewnętrzne (takie nie z „castoramy”) trzeba czekać około 6 tygodni? A do zamówienia musisz znać wielkość otworów i kierunek otwierania oraz kolor i wykończenia – czyli wszystko. Uwierz mi, nie chcesz wszystkiego podporządkować pod drzwi, które trzeba na szybko wybrać, bez ogólnej koncepcji na styl i kolorystykę.
  5.  Przemyślany projekt hydrauliki i elektryki pozwoli uniknąć przeróbek po przeprowadzce. Nikt z z nas nie lubi brakujących gniazdek i przedłużaczy za meblami.
  6. Detale też warto przemyśleć na początku. Podczas wyboru okuć mebli warto dopasować je do opraw oświetlenia i okuć drzwi. A wybór jest dość spory: chrom, stal, mosiądz, aluminium…
I wiele wiele innych. Mogłabym pisać i pisać. Wszystko jednak sprowadza się do kosztów. Im więcej poświęcimy czasu i energii na plan tym więcej zaoszczędzimy czasu, energii oraz pieniędzy na ewentualnych błędach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s