Przejąć kontrolę – planowanie remontu cz.3 INWENTARYZACJA

PLAN REMONTU ikona
INWENTARYZACJA, czyli pomiar wnętrza i samodzielnie wykonany rysunek jest bardzo pomocny podczas planowania remontu. Dlaczego?
 • Możesz samodzielnie rozplanować sobie funkcje i strefy w swoim domu.
 • W rozmowie z wykonawcą i projektantem szybciej uzyskasz kosztorys usług. Rzut poprawia komunikację.
 • Ułatwia obliczanie i wycenę potrzebnych materiałów, typu farby, płytki, tapety i posadzkę, które kupujemy na metry kwadratowe.
Do wykonania inwentaryzacji potrzebujesz:

przybory inwentaryzacja

 • Zeszytu przeznaczonego na remontowe notatki.  Na początek możesz też wziąć czystą luźną kartkę A4, a potem ją wkleić do zeszytu.
 • Kilku różnych przyborów do pisania.
 • Miarę – najdłuższą jaką masz.
Jak wykonać taki pomiar? Zacznij od:
1. Od RYSUNKU RZUTU Twojego domu. Nie musi być od linijki. Jeśli masz papier w kratkę to rysowanie będzie łatwiejsze.
 • Rysuj powoli – kreska może być chwiejna, ważne, aby uniknąć nadmiaru niepotrzebnych linii, które mogłyby potem zaburzać obraz.
 • Proporcje -zastanów się jaki kształt ma rysowana powierzchnia: kwadratowy czy prostokątny. Rysuj na środku papieru, zostawiając margines. Narysuj ściany zewnętrzne, tak aby różniły się od tych w środku: grubsze, ciemniejsze, inny kolor, lub je zakreskuj.
 • Zaznacz kominy  i piony kanalizacyjne. Kominy narysuj jako kwadrat, a piony kanalizacyjne jako kółko.
 • Zaznacz otwory drzwiowe i okienne, nie zapominając o ich proporcjach i odległościach od ścian. Jeśli okno jest 3 skrzydłowe – zaznacz to.
 • Narysuj ściany wewnętrzne. Będą cieńsze. Zaznacz to co jest i się już nie zmieni. Np. otwory drzwiowe, a nawet kierunek ich otwierania.
 • inwentaryszacja
2. Potem SKOPIUJ rysunek, zeskanuj, przekalkuj – jak Ci wygodniej. Ważne, aby mieć kilka takich „gołych” rzutów.
3.  Na jednej wersji wykonasz POMIAR OGÓLNY.
 • Zaznacz długość ścian zewnętrznych, nośnych i działowych, otworów okiennych i drzwiowych. Używaj innego koloru. To naprawdę ułatwia. Pamiętaj o szerokościach ścian, zwłaszcza tam gdzie planujesz montować futryny.
 • Napisz wysokość pomieszczeń. Przyda się ta wiedza np. podczas obliczania farby, poszukiwania kabiny prysznicowej, szaf itd.
 • Oblicz sobie powierzchnię poszczególnych pomieszczeń, oraz całego domu. Zapisz ją na rysunku ogólnym.
4. Na innej wersji rysunku rzutu możesz zaznaczyć meble i sprzęty które nie zmienią swojego miejsca. Zaznacz w jakiej odległości stoją od ściany lub innych mebli oraz jakie mają wymiary.
5. Możesz narysować tez WIDOKI ścian, tych które są istotne.  Na takim rysunku łatwiej zaznaczyć wysokość umiejscowienia elektryki, lamp, czy pomiar okien.
6. Wykonaj swój własny projekt wnętrza, aby mieć w ręce wizję tego czego oczekujesz od mieszkania. Po drodze zostanie ona zweryfikowana, ale taka baza jest bardzo pomocna przy planowaniu i projektowaniu.

.

.

Wkrótce umieszczę post z listą darmowych programów do tzw. projektowania wnętrz. Własnoręcznie wykonany rysunek można przenieść do takiego programu, aby był czytelniejszy. Niektóre pozwalają wykonać nawet wizualizację 3D.

3 responses to “Przejąć kontrolę – planowanie remontu cz.3 INWENTARYZACJA

 1. Nawet nie wiesz jakie Twoje wpisy są pomocne! Ile tu fachowej wiedzy! Skorzystam z niej juz bardzo niedlugo. Poki co koncze stan surowy mojego domu, a przede mną studnia bez dna czyli wykańczasie się 😉
  Pozdrawiam ciepło

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s