FARBA TABLICOWA – inspirująca i użyteczna

INSPIRACJE
źródło: 1 2 3 4

źródło: 1       3    4

Choć stworzona została pewnie w celu umożliwienia naszym dzieciakom działań artystycznych na ścianach swoich pokoi,  to jednak zastosowanie taka farba znajdzie w każdym pomieszczeniu i na różnorodnej powierzchni. Na ścianie może pełnić rolę nie tylko tablicy w pokoju dziecięcym, ale również kalendarza w domowym biurze czy planu dnia w przedpokoju lub kuchni – w strefie mokrej. Niektóre farby dają nam możliwość nałożenia jej także na lodówkę, drewnianą deskę, blat stołu oraz drzwi.
koloryKolory:
Prawie nieograniczone możliwości. Amerykański producent farb – Benjamin Moore – wypuścił na rynek bazę, która daje możliwość zastosowania pełnej gamy kolorystycznej, tzw. z mieszalnika. Daje nam to nieograniczone możliwości za sprawą firmowego wzornika – system GENNEX®Platform oraz NCS lub RAL.
Na rynku dostępne są też „tablicówki” tylko czarne i zielone oraz  ograniczona do 11 barw francuska farba marki Pebeo Ardoise; mimo wąskiego wyboru muszę przyznać, że jej kolory są bardzo szlachetne:
Właściwości:
„Tablicówka” jest farbą lateksową, a tak naprawdę dyspersyjną, inaczej – emulsyjną. Od strony chemicznej jest to farba o dwufazowym układzie dyspersyjnym (rozproszeniem żywicy w cieczy). Nazwa jest myląca – farba nie zawiera lateksu, zawiera duże stężenie żywicy. Co z tego wynika?
+ Jest wodoodporna. Pozwala na nieustanne mycie takiej ściany tablicowej.
+ Jest łatwa w utrzymaniu czystości. Nadaje się do pomieszczeń typu przedpokój, gdzie „ruch” jest wzmożony.
+ – Idealna do strefy mokrej, np. ściana nad zlewem lub łazienka ponieważ nie wchłania wilgoci. Ale uwaga! Na ciemnych kolorach widać jasne plamy typu woda z osadem i mydłem.
W kuchni w strefie częstego gotowania farba tablicowa jest narażona zwłaszcza na tłuste plamy. Nie mam też informacji czy jest odporna na działanie wysokiej temperatury.
Ale nie jest łatwa do nakładania. Powierzchnia musi być czysta, sucha i odtłuszczona, odplamiona, wyrównana. Koniecznie zagruntowana – każdy rodzaj powierzchni odpowiednim gruntem. Głębokie kolory świetnie wyglądają na naprawdę równej powierzchni. Z deskami, drzwiami tego problemu nie mamy. Ściany natomiast muszą być wykonany perfekcyjnie. Pod światło każdą niedoskonałość będzie świetnie widać ;). Ponadto ściana tablicowa ma służyć głównie do „mazania” – wygodnie jeśli nie ma grudek.
Problematyczne może się okazać też przemalowanie, albo bardziej, ściągnięcie „tablicówki”. Dodatkowo nanoszenie poprawek na nierówną ścianę podnosi koszty oraz wydłuża czas całego przedsięwzięcia. Aby się nie zniechęcić, bo pomysł na domową tablicę jest wyjątkowy, praktyczny i pomysłowy, proponuję zastosować ją na zupełnie niezależnej powierzchni, którą następnie możemy przykleić, powiesić lub jakoś zaczepić na ścianie. „Tablicówka” nadaję się na różnie powierzchnie, zatem stoły, komody i inne meble oraz np. doniczki są równie dobrym podłożem.

Chalkboard ideas:

źródło 1  2  3  4

źródło 1   2   3   4

źródło: 1  2  3

źródło: 1   2   3

źródło 1  2  3

źródło 1    2    3

źródło 1 2 3 4

źródło   1   2   3   4

Więcej inspiracji na strefa dzeinna pinterest logo
Cena!
Najtańsza wydaje się nasza polska farba Primacol. Litr kosztowałby około 80,00 zł (tylko czarna i zielona). Mimo, że Benjamin wydaje się najdroższy, to tak nie jest. Okazuje się, że za litr Pebeo Ardoise trzeba zapłacić około 156,00 zł tj. o 11,00 zł więcej niż za litr Chalkboard Paint 308 BJ. Kiedy potrzebujemy wymalować dużo mniejszą powierzchnię można wypróbować farbę dostępną w sklepach dla plastyków – np. Creall Boardy nawet za 20zł/ 250 ml – wystarczy na 2m2,  kolory: niebieska, zielona, czarna, czerwona. Zestawienie niektórych farb poniżej:
zestawienie-f.tablicowych
Bardziej szczegółowe informacje na temat wymienionych farb tablicowych znajdują się w linkach poniżej:
BENJAMIN MOORE      PEBEO ARDOISE
FLUGGER         UNICELL       SYNTILOR
Na rynku dostępna jest też folia dająca  efekt czarnej tablicy, o nazwie MAGIC CHART.
Rolka zawiera 25 czarnych arkuszy  o szerokości 60cm i długości 80cm. Cena: około 130zł ( za 12m2)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s