Walka o ergonomię w kuchni w programie „Bitwa o Dom”.

_PLAN REMONTU ERGONOMIA ikona
Szczerze, nie oglądam tego programu. Całkiem przypadkowo trafiłam na fragment dyskusji szanownego jury w kuchni Ewy i Kamila.
Jest Pani projektant i Pani perfekcyjna. Obie spierają się o ergonomię w tej kuchni. Kto ma rację, Natalia czy Gosia? Zobaczmy…
Tak wygląda wspomniana kuchnia:
21cd7ecc-46d1-11e3-868c-0025b511226e
źródło
Nie znam jej wymiarów, ale spróbuję to rozrysować w rzucie.
trojkat w kuchni
Zatem zasada trójkąta roboczego w kuchni została spełniona. Droga A—>B—>C jest wygodna i poprawna. Podobnie A—>B—>D. I tutaj Małgorzata ma rację. Przygotowywanie posiłków jest ważniejsze niż przynoszenie i odstawianie zakupów. Natalia trochę przegięła z tymi zakupami. Blat roboczy jest wystarczającym miejscem na odkładanie siatek, aby zakupy swobodnie posegregować do strefy przechowywania. ! i tutaj można by się czepiać… ale czy na pewno?

Na ergonomię w kuchni składa się nie tylko TRÓJKĄT ROBOCZY, ale także jej STREFY.

strefy w kuchni
Na przykładzie tej kuchni widzimy, że strefa przechowywania jest nieco rozrzucona. Jednak nie uważam żeby to był błąd. Bowiem zanim produkty spożywcze wylądują w lodówce należy jej najczęściej umyć.
zakupy
A co by było, gdybyśmy posłuchali Natalii i zamienili miejscami piekarnik z lodówką? Sprawdźmy!

zamiana

porownianie

Nie macie wrażenia, że kuchnia Natalii jest mniej wygodna? Zakupy i tak odkładamy na blat roboczy, ponieważ lodówka nie może otwierać się inaczej ( kwestia wygody dla osoby pracującej w kuchni).
Żadna z Pań nie zwróciła jednak uwagi na strefę mokrą, a dokładnie na czynność odkładania naczyń wyjętych ze zmywarki ( zresztą podobnie ze zlewu). Modne ostatnio jest ustawianie zlewu przed oknem z widokiem. Po prostu. Jednak naczynia po umyciu wygodnie jest od razu chować do szafki. A tej tutaj nie mamy… Szafki wiszące ( w których zazwyczaj przechowujemy szklanki) są nieco oddalone. Ponadto nie wiem jakie mamy odległości między zmywarką, a wyspą, gdzie, zakładam,  jest miejsce na gary i sztućce. Czy uda nam się na raz wszystko otworzyć i swobodnie schować?
Dlatego radzę nie stosować się do wszystkich rad, zaleceń i opinii szanownego jury. Powodzenia w projektowaniu własnej wymarzonej kuchni, niekoniecznie idealnej 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s