Kupujemy drzwi wewnętrzne, cz.1

ikona plan remontu

Zakup drzwi nie jest taki prosty jak się wydaje. Z mojej perspektywy pewna terminologia dotycząca drzwi jest bardzo jasna i oczywista. Jednak w rozmowie niegdyś z klientami albo ze znajomymi zauważyłam, że nie wszystkie określenia są jasne i wybór rodzaju drzwi sprawia pewien problem. Podobnie jest z kolorystyką – jej dopasowaniem do wnętrza.

Ogólnie rzecz biorąc drzwi wewnętrzne można podzielić ze względu na przeznaczenie, sposób otwierania, rodzaj otwierania, a także ze względu parametry techniczne – rodzaj materiału i konstrukcję. Ponieżej podział ze względu na rodzaj otwierania i przeznaczenie. Parametry techniczne pojawią się w kolejnym tekście.

 rodzaje drzwi wewnętrznychMam nadzieję, że inforgrafika dobrze obrazuje pewne nazewnictwo.

Stając przed wyborem drzwi czeka nas podjęcie dezycji odnośnie wielu innych parametrów, które wpływają na ostateczny efekt wizualny i funkcjonalność: ZAWIASY, WIELKOŚĆ OTWORU I DRZWI, OŚCIEŻNICA, KONSTRUKCJA, MATERIAŁ, KOLOR, SPOSÓB OTWIERANIA. Ponadto pojawiły się nowe technologiczne rozwiązania. które dają możliwość ukrycia wszystkich okuć i zrównania drzwi z płaszczyzną ościeżnicy.

DRZWI BEZPRZYLGOWE. Idealnie odnajdują się we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych. Dają możliwość ukrycia wszystkich okuć i zrównania drzwi z płaszczyzną ościeżnicy

SILVAN drzwi bezprzylgowe

Ponadto w sytuacji drzwi bezprzylgowych mamy do wyboru jeszcze rodzaj zwiasów: tradycyjne widoczne albo chowane z tzn. regulacją 3d. Oczywiście takie wybory wpływają na cenę drzwi.

Poniżej zdjęcia ze strony silvan.pl. Porównanie drzwi przylgowych i bezprzylgowych.

klasyczne przylgowe drzwi silvan

białe drzwi zrównane ze ścianą bezprzygowe

WIELKOŚĆ DRZWI:

Zauważyłam, że ta kwestia też sprawia czasmi problem. Jeśli nasze otwory w ścianie mają 100cm to oznacza, że zaplanowano tutaj skrzydło drzwi o szerokości 90cm, pozostałe 10 to miejsce na futrynę (ościeżnicę) i piankę montażową. I tak analogiczne do pozostałych wymiarów.

Zatem jeśli w opisie mamy drzwi 90 cm to tak naprawdę jest to szerokość otworu już po wstawieniu futryny, a nie otworu w stanie surowym. A skrzydło drzwi będzię miało ok 94 cm ( bezprzylgowe ok 92).

drzwi wewnetrze 90 cm

 WAŻNE na koniec. Pamiętaj, że czas oczekiwania na drzwi to minumu4 tygodnie, a częściej 6 tygodni. Szybciej można zakupić tylko w sklepie budowlanym.

 

 

 

 

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s